تهران، بلوار کشاورز، جنب بیمارستان ساسان، کوچه رویان، ساختمان پزشکان، پلاک 75

شنبه تا چهارشنبه 20:00 -17:00

0 / 5. 0

۵ دقیقه
درمان سنگ کلیه دکتر خسرو حق شناس

سریع ترین روش درمان سنگ کلیه

آنچه می خوانید...

درمان سنگ کلیه به خصوص یافتن سریع ترین روش درمان سنگ کلیه یکی از مهم ترین چالش های افرادی می باشد که زیاد دچار سنگ کلیه می شوند. بوجود آمدن این نوع سنگ ها دلایل بسیاری دارد. برخی افراد که پروتئین زیادی مصرف می کنند. این سنگ ها می توانند در هر جایی از سیستم ادراری از کلیه تا مثانه می تواند این سنگ ها را دارا باشد. جابجایی سنگ های کلیه دردناک است و به همین دلیل درمان سنگ کلیه از ضروری تری مسائل در افراد مبتلا به سنگ کلیه می باشد. اگر سنگ های کلیه به موقع تشخیص داده شوند آسیبی به بدن نمی رسد. اگر در معرض سنگ کلیه هستید و به دنبال روشی برای درمان سنگ کلیه می باشید لازم است هر چه سریعتر به بهترین متخصص اورولوژی در تهران مراجعه کنید.

چرا سنگ کلیه تشکیل می شود؟

سنگ کلیه را رسوبات سحتی می دانیم که دفع و جابجایی آن ها می تواند دردناک باشد. علت سنگ کلیه به گونه ای نیست که به صورت مشخص و واحد گفته شود. بیشترین دلیل ابتلا به سنگ کلیه را سابقه خانوادگی می دانیم و این امر در افرادی که در ارث و ژنتیک آن ها کلیه سنگ ساز وجود دارد زیاد مشاهده می شود. برخی عوامل وجود دارند که احتمال وجود سنگ کلیه را بیشتر می کنند. به طور کلی وقتی که غلطت برخی مواد بلورزا در بدن مانند کلسیم ، اسید اوریک و اگزالات در ادرار افزایش یابد ، سنگ کلیه تشکیل می شود. به طور کلی می توانیم بگوییم که موادی در ادرار وجود دارند که از چسبیدن مولکول ها به یکدیگر و تشکیل بلور جلوگیری می کنند. در هر حال اگر این مواد در ادرار به هر دلیلی کم باشد می تواند سبب شود روند تولید سنگ افزایش یابد.

انواع سنگ کلیه

در درمان سنگ کلیه شناسایی نوع یا جنس سنگ و علت آن تشکیل آن می تواند به پزشک کمک کند تا فرآیند درمانی مشخصی برای بیمار درنظر بگیرد. بهترین متخصص اورولوژی در بلوار کشاورز با مشاهده شواهد و آزمایشات می تواند از تشکیل دوباره سنگ ها با درمان هایی که در نظر می گیرد جلوگیری کند.

انواع سنگ کلیه به لحاظ ترکیباتی که در سنگ وجود دارد می تواند به شرح زیر باشد:

روش های درمان سنگ کلیه

شیوه درمان سنگ کلیه بر اساس نوع و جنس آن و هم چنین محل قرار گیری سنگ متفاوت است. برخی سنگ ها خودبه خود دفع می شوند و برخی دیگر زمان زیادی می برد تا دفع شوند. برخی داروها سبب می شوند سنگ کلیه دفع شود. رایج ترین دارویی که برای دفع سنگ کلیه تجویز می شود داروی تامسولوزین می باشد. این داروها میزنای را شل می کنند و عبور سنگ را تسهیل می دهند. برخی اوقات داروهای ضدتهوع و مسکن برای افراد تجویز می شود. البته این روش ها برای سنگ کلیه های کمتر از 5 میلی متر کاربرد دارد. برای انواع دیگر سنگ کلیه ها با سایزهای بالاتر از روش های جراحی و غیر جراحی استفاده می شود. برخی از روش های درمان سنگ های بزرگتر به شرح زیر می باشد:

  • سنگ شکنی با دستگاهی که به وسیله امواج صوتی سنگ ها را خرد می کند.
  • جراحی کلیه برای برداشتن سنگ های بزرگتر
  • استفاده از آندوسکوپی ( فرستادن لوله اوتروسکوپ از مجرای ادرار و مثانه)
  • جراحی غده پاراتیروئید در مواردی که پرکاری این غده سبب ایجاد سنگ کلیه شده است.
دکتر حق شناس

دکتر خسرو حق شناس

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مثانه، پروستات، ناباروری و اختلالات جنسی فلوشیپ فوق تخصصی اندویورولوژی و لاپاراسکوپی از آمریکا عضو هیئت علمی دانشگاه عضو انجمن اورولوژی اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *