تهران، بلوار کشاورز، جنب بیمارستان ساسان، کوچه رویان، ساختمان پزشکان، پلاک 75

شنبه تا چهارشنبه 20:00 -17:00

۴ دقیقه

5 / 5. 1

شل شدن بیضه ها و درمان

شل شدن بیضه ها

آنچه می خوانید...
شل شدگی بیضه ها

بیضه ها یا توپ ها غدد بیضی شکلی هستند که بخشی از آناتومی مرد را تشکیل می دهند. آنها داخل یک کیسه پوست نازک به نام کیسه بیضه قرار دارند. با افزایش سن، کیسه بیضه خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و پوست شروع به افتادگی می کند. برخی از شرایط پزشکی نیز می توانند باعث افتادگی پوست شوند. با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و اثرات گرانش در همه جای بدن، از جمله بیضه ها، آشکارتر می شود.در این مقاله به علل احتمالی شل شدن بیضه ها و افتادگی آن ها و همچنین گزینه های درمانی می پردازیم.

دلیل شل شدن بیضه ها چیست؟

افتادگی بیضه ها یک بخش کاملا طبیعی از روند پیری است. پوست با افزایش سن کلاژن سازی را از دست می دهد و سبب کشیده شدن لایه های پوست می شود.

در حالی که این امر در مورد پوست در همه جای بدن صدق می کند، ممکن است در نواحی خاصی مانند صورت و بیضه ها بیش تر قابل توجه باشد. کیسه بیضه و بیضه از بدن آویزان هستند، بنابراین پوست کشیده تر و تلاش های گرانش می تواند منجر به شدیدتر به نظر رسیدن اثر شود.

بیش تر بخوانید : سفت شدن بیضه ها

گاهی اوقات، افتادگی بیضه ها ممکن است نتیجه یک مشکل زمینه ای مانند واریکوسل یا هیدروسل باشد. واریکوسل زمانی رخ می دهد که ورید نزدیک بیضه متورم شود. این تورم می تواند باعث افزایش جریان خون در بیضه ها شود که باعث گرم شدن بیضه ها می شود. سپس بدن با انداختن بیضه ها به پایین برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد آنها پاسخ می دهد. این بیماری فقط در 15 درصد مردان ظاهر می شود و ممکن است سبب ناباروری در مردان شوند.

بر اثر این بیماری ممکن است فرد احساس کند که بیضه‌هایش در حال حرکت یا چرخیدن است و همچنین ممکن است متوجه درد در این ناحیه شود. هر فردی که این علائم را در کنار افتادگی بیضه ها تجربه می کند باید به یک متخصص اورولوژی خوب مراجعه کند. گاهی اوقات، فرد علائم دیگری را تجربه نمی کند و متوجه این مشکل نمی شود.

درمان شل شدن بیضه ها

برخی از درمان ها می توانند به جلوگیری از افتادگی بیش از حد کیسه بیضه کمک کنند، اگرچه هیچ راهی برای پیشگیری یا درمان کامل این مشکل وجود ندارد. افتادگی بیضه ها، که مردم اغلب از آن به عنوان توپ های آویزان یاد می کنند، معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر با علائم دیگری مانند درد در یک طرف توپ ها یا در پروستات ظاهر شوند، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

انواع روش های درمانی درمان شل شدن بیضه ها

اگرچه افتادگی ناشی از افزایش سن در کیسه بیضه طبیعی است، اما برخی از افراد ممکن است از ظاهر آن ناراحت باشند یا ممکن است در زندگی روزمره آن ها مشکلاتی را به بار آورد. برای مثال، با آسان کردن نشستن تصادفی روی بیضه ها. جراحی تنها راه مطمئن برای حل این مشکل است، اما افراد می‌توانند طیف وسیعی از روش‌های غیرجراحی از جمله روش‌های زیر را نیز امتحان کنند.

انجام تمرینات ورزشی

چندین تمرین مختلف وجود دارد که افراد ادعا می‌کنند می‌توانند از افتادگی بیضه جلوگیری یا درمان کنند، اگرچه هیچ مدرک علمی برای اثبات اثربخشی آن‌ها وجود ندارد. با این حال، بسیاری از افراد برای کمک به تمرین عضلات این ناحیه از بدن، تمریناتی را انجام می دهند.

برخی افراد می گویند که هنگام انجام این تمرینات احساس بهتری دارند، شاید به این دلیل که احساس می کنند فعال هستند. حتی اگر بی اثر باشند، تمرینات بیضه بعید است به بیضه ها آسیب برساند یا افتادگی را بدتر کند.

بیش تر بخوانید : انزال معکوس

دو تمرینی که برخی افراد از آن استفاده می کنند کگل و نگه داشتن بیضه است :

تمرینات کگل

انجام تمرینات کگل‌های اولیه، فعال کردن ماهیچه‌های پوبوکوکسیگال (PC)، ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا از سلامت آلت تناسلی و بیضه خود به طور کلی اطمینان حاصل نمایند. عضلات PC ماهیچه هایی هستند که فرد از آنها برای جلوگیری از جریان ادرار و یا بی اختیاری ادرار خود استفاده می کند.

تمرین اصلی کگل شامل انقباض ماهیچه‌ها می باشد. در این نوع تمرینات انگار فرد در حال تلاش است تا جریان ادرار را قطع کند. از آنجایی که این تمرین ماهیچه های PC را فعال می کند، ممکن است قدرت کف لگن را بهبود بخشد و به برخی از مشکلات در بیضه ها، پروستات و آلت تناسلی کمک کند.

نگه داشتن بیضه

نگه داشتن بیضه مانند تمرین با وزنه بیضه است. نگه داشتن بیضه ها در یک دست و کشیدن به سمت پایین باعث فعال شدن عضلات PC می شود. انجام این کار به مدت 5 دقیقه در روز ممکن است ماهیچه های کامپیوتر را قوی تر از کگل های ساده فعال کند.

دکتر حق شناس

دکتر خسرو حق شناس

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مثانه، پروستات، ناباروری و اختلالات جنسی فلوشیپ فوق تخصصی اندویورولوژی و لاپاراسکوپی از آمریکا عضو هیئت علمی دانشگاه عضو انجمن اورولوژی اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *