تهران، بلوار کشاورز، جنب بیمارستان ساسان، کوچه رویان، ساختمان پزشکان، پلاک 75

شنبه تا چهارشنبه 20:00 -17:00

۴ دقیقه

4.3 / 5. 15

سرماخوردگی کلیه

صفر تا صد سرماخوردگی کلیه

آنچه می خوانید...

حتما شما هم از افراد قدیمی تر و مسن خانواده خود شنیده اید که باید پهلوها را پوشاند تا کلیه ها سرما نخورند. اغلب این اصطلاح را برای کودکان یا افرادی که خواب هستند به کار می‌برند که دچار سرماخوردگی کلیه نشوند. حال آیا شما در این باره اطلاعی دارید؟ آیا کلیه ها واقعا دچار سرماخوردگی می‌شوند؟ حال در این مقاله به طور دقیق به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد پس با ما تا پایان آن همراه باشید.

کلیه

سرماخوردگی کلیه چیست؟

سرماخوردگی کلیه در واقع اصطلاحی برای احساس درد در پهلوها یعنی محل قرارگیری کلیه ها می‌باشد. افرادی که به درد پهلو دچار می‌شوند باید دلایل آن را بشناسند و از بروز این درد پیشگیری کنند زیرا در صورت سرماخوردگی متعدد کلیه، این اندام دچار عفونت کلیه می‌شوند. این درد اغلب سبب شده تا فرد حتی از جای خود به سختی بلند شود و حتی در انجام فعالیت های ساده روزمره خود باز می‌ماند.

علائم سرماخوردگی کلیه چیست؟

در بعضی موارد مشاهده شده که در آب و هوای سرد و فصول سرما، کلیه ها با تجربه درد بیشتری رو به رو می‌شوند. برای حفظ کلیه از سرماخوردن و کاهش اینگونه دردها بهتر است، کمربندی پهن یا پتو را به دور پهلوی خود بپیچید تا گرم نگه داشته شوند. تکرر ادرار یکی از مهمترین علائم در تشخیص سرماخوردن کلیه ها می‌باشد.

درد پهلوها در اثر سرماخوردگی کلیه

گاهی افرادی را مشاهده میکنید که از درد کلیه های خود به حد ناتوانی در انجام کارهای روزانه می‌رسند. این دردها معمولا پلکانی بوده و گاهی به درد مزمن تبدیل می‌شوند. در ابتدا این نکته را بدانید که کلیه ها از اندام های اصلی و مهم بدن محسوب می‌شوند و باید با بروز همچین نشانه ها و دردهایی حتما به بهترین متخصص اورولوژی مراجعه داشته باشید. بسیاری از خانم ها یا آقایان تصور دارند که به دلیل سرماخوردگی کلیه ها دچار به این نوع دردها شده اند اما گاهی در اثر ضربه های ناگهانی به پهلو به این درد دچار شده و تا دو هفته درگیر آن باشند.

درد کلیه راست

درد در کلیه راست اغلب نشان دهنده بیماری های کلیه ناشی از عفونت کلیه یا نارسایی کلیه بوده و ارتباطی با این موضوع ندارد و سبب ناراحتی در این نواحی می‌شود.

درد کلیه چپ

کم آبی، سنگ کلیه و نارسایی کلیه سبب ایجاد درد در کلیه سمت چپ می‌شود. گاهی دردهایی با ماهیت متفاوت و پلکانی در کلیه سمت چپ احساس شده که درواقع در دسته دردهای عضلانی قرار دارند و به عنوان درد های پس از سرماخوردگی کلیه شناخته می‌شوند.

اصلی ترین دلایل ایجاد درد کلیه چیست؟

کلیه ها از اندام های بسیار مهم بشمار می‌روند که باید در صورت بروز هرگونه از علائم حتی درد کوچیک نیز مورد بررسی و چکاپ قرار بگیرند. برای بررسی کلیه ها از سی تی اسکن یا MRI استفاده می‌کنند. حتی اگر درد برای موارد ساده مانند سرماخوردگی کلیه باشد نیز باید حتما مورد پیگیری قرار گیرد. آسیب های خفیفی که به این اندام ها وارد می‌شود گاهی حتی هیچ علائمی نمایان نمی‌کنند، اما فشار غیرطبیعی به این اندام ها وارد می‌کنند. بنابراین هر نوع علائمی که در رابطه با کلیه هایتان مشاهده کردید، حتما سریعا پیگیری و اقدامات لازم را انجام دهید.

درمان درد کلیه بر اثر سرما چیست؟

سرما اغلب درد و مشکلات کلیه و پهلوها را افزایش داده و به همین دلیل است به افرادی که در فصل سرما دچار دردهای مزمن یا پلکانی کلیه می‌شوند، باید حتما برای بهبود آن را گرم نگه دارند. با توجه به پیشرفت علم پزشکی، بهتر است برای این موضوع به متخصص اورولوژی خوب مراجعه داشته باشید تا بهترین راه درمانی برای شما در نظر گرفته شود و از ناراحتی های این چنینی رهایی یابید..

دکتر حق شناس

دکتر خسرو حق شناس

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مثانه، پروستات، ناباروری و اختلالات جنسی فلوشیپ فوق تخصصی اندویورولوژی و لاپاراسکوپی از آمریکا عضو هیئت علمی دانشگاه عضو انجمن اورولوژی اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *