تهران، بلوار کشاورز، جنب بیمارستان ساسان، کوچه رویان، ساختمان پزشکان، پلاک 75

شنبه تا چهارشنبه 20:00 -17:00

۴ دقیقه

5 / 5. 1

زود-انزالی

همه چیز درباره زود انزالی در مردان

آنچه می خوانید...

زود انزالی در مردان یکی از مشکلات شایع و دلایل مراجعات مکرر به بهترین متخصص اورولوژی در تهران بوده که در سال های اخیر رو به افزایش است. زود انزالی در مردان به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که برخی از این دلایل مانند افسردگی ، عدم اعتماد به نفس ، ترس از انزال سریع ، مشکلات هورمونی ، التهابات پروستات و یا عفونت های مجاری ادراری می باشد. دلایل دیگری نیز در زود انزالی در مردان نقش دارند که برخی از مهم ترین آن ها ذکر شد. اگر شما هم دچار زود انزالی بوده و می خواهید بدانید علت این مسئله چیست لازم است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

زود انزالی در مردان

خوشبختانه زود انزالی در مردان قابل درمان است و در صورتی که بسیار فاحش باشد لازم است بسیار زود به پزشک مراجعه نمایید. برخی بیماری ها مانند افسردگی و یا اختلالات هورمونی با مراجعه به پزشک قابل برطرف شدن می باشد. بنابراین توصیه می شود هنگام مواجه با زودانزالی در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

انزال چه زمانی رخ می دهد؟

کنترل انزال در مردان توسط دستگاه عصبی مرکز صورت می گیرد. هنگام که مرد از نظر جنسی تحریک می شود پیام هایی به نخاع و مغز ارسال شده و با رسیدن به سطح خاصی از لذت و هیجان انقباض آلت تناسلی رخ می دهد. با منقبض شدن آلت تناسلی مایع منی به بیرون رانده می شود.

در برخی مواقع زود انزالی می تواند به دلیل اختلال نعوظ باشد. اختلال نعوظ خود یک اختلال جنسی بوده که به حالت یا وضعیتی گفته می شود که در آن مرد قادر به نعوظ نمی باشد و یا نمی تواند به مدت کافی در وضعیت نعوظ باقی بماند. در تشخیص زود انزالی در مردان و تمیز آن از اختلال نعوظ با سایر بیماری ها دشواری وجود دارد. اما اگر زود انزالی به دلیل اختلال نعوظ باشد با درمان رفع خواهد شد.

علت زود انزالی در مردان

هر چند دلیل قطعی زود انزالی در مردان مشخص نیست با این وجود می توان برخی عوامل را به آن ربط داد. ناگفته نماند که زود انزالی در مردان گاهی به دلایل روانشناختی بوده و یا ممکن است بعد از کسب تجربه در رابطه جنسی بهبود یابد. با این وجود در ادامه با مهم ترین عوامل موثر در زودانزالی آشنا می شویم:

1- سروتونین

هورمون سروتونین توسط اعصاب تولید می شود و می تواند در زود انزالی نقش داشته باشد. سطح بالای این هورمون در مغز می تواند مدت زمان رسیدن به انزال را افزایش دهد و سطح پایین آن می تواند منجر به زود انزالی شود.

2- برخی مسائل روانی

برخی مشکلات روان شناختی می توانند سبب زودانزالی در مردان شوند که به شرح زیر می باشد:

 • اضطراب
 • استرس
 • افسردگی
 • احساس گناه و عذاب وجدان
 • مشکل در روابط عاطفی
 • انتظارات غیر واقع بینانه از رابطه جنسی
 • سابقه سرکوب تمایلات جنسی

3- دلایل پزشکی

زود انزالی در مردان می تواند ناشی از برخی اختلالات جسمی و دلایل پزشکی باشد که برخی از آن ها به شرح زیر است:

یکی دیگر از عواملی که می تواند در زودانزالی در مردان نقش داشته باشد سن بوده که در برخی مردان با افزایش سن ممکن است زود انزالی رخ دهد.

تشخیص زود انزالی در مردان

در تشخیص زود انزالی در مردان بر خلاف تصور عموم زمان انزال پرسش نمی شود بلکه پزشک شما با پرسش و معاینه فیزیکی شما می تواند به نتیجه برسد. هم چنین برخی از سوالاتی که در تشخیص زود انزالی در مردان از شما پرسش می تواند به شرح زیر باشد:

 • چند وقت است دچار این مشکل هستید؟
 • زود انزالی هر چند وقت یکبار رخ می دهد؟
 • آیا در هر رابطه جنسی زود انزالی رخ می دهد؟
 • آیا عواملی وجود دارد که بر زود انزالی شما نقش مستقیم داشته باشد؟

درمان زود انزالی در مردان

دو تا از رایج ترین روش های زود انزالی در مردان استفاده از رفتار درمانی و دارو درمانی می باشد که رفتار درمانی در حوزه بحث این مقاله نیست اما استفاده از برخی دارو ها و چک کردن هورمون ها می تواند در درمان زود انزالی در مردان موثر باشد.

تاثیر داروها در درمان زود انزالی در مردان به طور قطعی تایید نشده است اما برخی داروها ، کرم ها و برخی اسپری های بی حسی می توانند به رفع زود انزالی کمک کنند.

برخی داروها توسط پزشک تجویز می شوند که معمولا در حیطه داروهای ضدافسردگی می باشند مانند فلوکسیتین، سرترالین و ترامادول که دوز و نحوه مصرف هر دارو مشخص می شود. در برخی افراد ممکن است روزانه مصرف شود یا پیش از رابطه جنسی مصرف شود. در هر صورت تصمیم گیرنده نهایی پزشک شما می باشد.

به طور کلی زود انزالی در مردان مشکل شایعی بوده و جای نگرانی ندارد شما می توانید با مراجعه به پزشک و بهره گیری از خدمات پزشکی و روانشناختی این مشکل را به آسانی حل کنید.

دکتر حق شناس

دکتر خسرو حق شناس

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مثانه، پروستات، ناباروری و اختلالات جنسی فلوشیپ فوق تخصصی اندویورولوژی و لاپاراسکوپی از آمریکا عضو هیئت علمی دانشگاه عضو انجمن اورولوژی اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *