تهران، بلوار کشاورز، جنب بیمارستان ساسان، کوچه رویان، ساختمان پزشکان، پلاک 75

شنبه تا چهارشنبه 20:00 -17:00

۵ دقیقه

2.3 / 5. 4

آیا خودارضایی سبب سرطان پروستات می شود؟

خود ارضایی و سرطان پروستات

آنچه می خوانید...

در مبحث خود ارضایی و سرطان پروستات به دلیل اینکه پروستات در انزال نقش دارد یکی از دغدغه های افرادی می باشد که به این عمل عادت کرده اند. غده پروستات یک غده کوچک در بدن بوده که بخشی از دستگاه تناسلی در مردان را تشکیل می دهد. مایع منی هنگام انزال در بدن خارج می شود و غده پروستات در این انزال نقش دارد. اما سوالی که بسیار پیش آمده است این است که آیا بین خود ارضایی و سرطان پروستات رابطه مستقیم وجود دارد؟ آیا انزال زیاد می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد؟ هم چنین آیا انزال در میزان خطر ابتلا به بیماری های مربوط به پروستات ( بزرگی پروستات) تاثیر گذار است؟ پاسخ به این سوالات و سوالات دیگر مبحث مورد مطالعه در این مقاله می باشد. اگر شما هم می خواهید رابطه بین خود ارضایی و سرطان پروستات را بیشتر متوجه شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آیا خود ارضایی و سرطان پروستات رابطه مستقیم با یکدیگر دارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هنوز شواهد قطعی مبنی بر تاثیر خود ارضایی بر سرطان پروستات بیان نشده است. برخی مطالعات نشان می دهد که انزال مکرر ممکن است به صورت محفاظ در برابر سرطان پروستات باشد از طرفی شواهد روشنی وجود دارد که نشان می دهد خود ارضایی ارتباطی با بیماری های مربوط به پروستات ندارد. بنابراین نمی توانیم به طور قطعی بگوییم که خود ارضایی می تواند سبب سرطان پروستات شود.

اطلاعاتی درباره سرطان پروستات

طبق تحقیقات انجام شده سرطان پروستات دومین سرطان شایع در مردان بوده که جایگاه اول را سرطان پوست تشکیل می دهد. در ایالات متحده آمریکا از هر 10 مرد 1 نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود و بیش از 2 درصد این افراد جان خود را در اثر سرطان پروستات از دست می دهند.

غده پروستات به اندازه گردو بوده و بین آلت تناسلی و مثانه درست در جلوی رکتوم قرار دارد. سرطان پروستات در غده پروستات ایجاد می شود. در حقیقت غده پروستات مایع منی را تولید کرده و اسپرم را در طول انزال تغذیه و حمل می نماید.

چرا سرطان پروستات ایجاد می شود؟

در حقیقت باید گفت که سرطان پروستات دلیل مشخصی ندارد و عواملی مانند ژنتیک ، سن ، نژاد و حتی رژیم غذایی و تحرک می تواند بر ایجاد این سرطان تاثیر گذار باشد. طبق گفته های بهترین متخصص اورولوژی در تهران شاخص ترین عامل تاثیر گذار بر سرطان پروستات سن و سابقه خانوادگی می باشد. البته برخی عوامل دیگر نیز در شکل گیری این بیماری نقش دارند که به شرح زیر می باشند:

  • عدم تحرک
  • چاقی
  • مصرف بیش از حد فست فودها
  • رژیم غذایی نامناسب
  • پروستاتیت ( التهاب پروستات)
  • سیگار کشیدن بیش از حد
  • برخی بیماری های مقاربتی ( سوزاک ، کلامیدیا و …)

آیا خود ارضایی می تواند سبب جلوگیری از سرطان پروستات شود؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد انزال زیاد می تواند با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات همراه باشد. اما هنوز تحقیقات تا حدی تکمیل نشده اند که نشان دهند این موضوع به طور قطعی وجود دارد. در حقیقت طبق بررسی هایی که در جامعه آماری 30 هزار مرد به دست آمد. نشان داده شد که افرادی که در گذشته حداقل 21 روز از ماه را انزال داشته اند حدود 20 درصد کمتر از مردانی که 4 تا 7 بار در ماه انزال داشته اند در معرض سرطان پروستات قرار گرفته اند. البته ناگفته نماند که این بررسی ها به جای در نظر گرفتن فعالیت جنسی افراد در طول زمان از یک نظر سنجی استفاده کرده بودند به همین جهت نمی توانیم به طور قطعی نتایج این بررسی را بپذیریم و شاخص قرار دهیم.

نکته : دانشمندان نتایج قطعی مبنی بر رد سرطان پروستات با خود ارضایی ندارند. آن ها معتقد هستند که انزال منظم می تواند پروستات را از مواد محرک و سموم خالی کند بنابراین ممکن است در پیشگیری از سرطان پروستات نقش داشته باشد.

آیا انزال بیشتر با کاهش خطر سرطان پروستات همراه است؟

همانگونه که پیشتر به آن اشاره شد هیچ مطالعه و تحقیق قطعی مبنی بر کاهش خطر سرطان پروستات با تعداد دفعات انزال انجام نشده است. در سال 2004 تحقیقی انجام شد که نشان داد هیچ ارتباطی بین دفعات انزال و خطر ابتلا به سرطان پروستات وجود ندارد. نکته جالب توجه این است که این تحقیق مردانی را شامل می شد که در جامعه آماری 30 هزار نفری شرکت داشته اند. این بیماری بیشتر در افراد بالای 50 سال شایع است و انزال مکرر ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را با بالارفتن سن شرکت کنندگان کاهش داده باشد.

تحقیقات دیگری انجام شده است که نشان داد مردانی که در دهه 20 و 30 زندگی فعالیت جنسی بیشتری داشته اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات بوده اند. و هم چنین تحقیقات نشان داد که فعالیت جنسی مکرر در سن 50 سالگی و بالاتر از فرد در برابر سرطان پروستات محافظت کرده است .

دکتر حق شناس

دکتر خسرو حق شناس

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مثانه، پروستات، ناباروری و اختلالات جنسی فلوشیپ فوق تخصصی اندویورولوژی و لاپاراسکوپی از آمریکا عضو هیئت علمی دانشگاه عضو انجمن اورولوژی اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *