تهران، بلوار کشاورز، جنب بیمارستان ساسان، کوچه رویان، ساختمان پزشکان، پلاک 75

شنبه تا چهارشنبه 20:00 -17:00

۴ دقیقه

0 / 5. 0

انواع سرطان مثانه و درمان آن ها

انواع سرطان مثانه

آنچه می خوانید...

سرطان مثانه شکل نوع نادری از سرطان است که از پوشش داخلی مثانه شروع می شود. راه های زیادی برای درمان سرطان مثانه وجود دارد، از جمله جراحی که سرطان مثانه را از بین می برد. سرطان مثانه انواع مختلفی دارد که هر کدام علائم مخصوص به خود را دارند و ممکن است پس از درمان عود کنند. در این مقاله به بررسی انواع سرطان مثانه و علائم و راه های درمانی آن می پردازیم.

سرطان مثانه

سرطان مثانه چیست؟

سرطان مثانه معمولادر سلول های اوروتلیال که داخل مثانه را پوشانده اند، ایجاد می شود. این نوع سرطان زمانی رخ می دهد که سلول های مثانه شروع به رشد غیرقابل کنترل می کنند. بیشتر تومورهای مثانه در لایه داخلی مثانه ایجاد می شوند. برخی از آنها می توانند به لایه های عمیق تری مثانه منتقل می شوند. به دلیل اینکه سرطان از طریق این لایه ها در دیواره عضلانی رشد می کند، درمان آن ها سخت تر می شود. سلول های اروتلیال نیز در کلیه ها و حالب ها، لوله هایی که کلیه ها را به مثانه متصل می کنند، یافت می شوند. سرطان مثانه می تواند در کلیه ها و حالب ها نیز اتفاق بیفتد، البته بسیار کمتر.

انواع سرطان مثانه چیست؟

سرطان مثانه سه نوع ا/ست. نامگذاری انواع سرطان های مثانه بر اساس این است که سرطان از کدام نقطه و دیواره مثانه شروع شده است. با توجه به این، انواع سرطان مثانه به شرح زیر است :

کارسینوم سلول انتقالی

این سرطان در سلول های انتقالی در پوشش داخلی دیواره مثانه شروع می شود. 90 درصد از سرطان های مربوط به مثانه از نوع کارسینوم سلول انتقالی است. در این نوع سرطان، سلول‌های غیرطبیعی پوشش داخلی، دیگر لایه های عمقی مثانه را از طریق دیواره مثانه به بافت‌های چربی منتقل می کنند. این نوع سرطان مثانه به عنوان سرطان مثانه یوروتلیال نیز شناخته می شود.

کارسینوم سلول سنگفرشی

این نوع از سرطان مثانه از سلول های نازک و مسطحی تشکیل شده اند که داخل مثانه را احاطه کرده اند. سرطان کارسینوم سلول سنگفرشی حدود 5 درصد از انواع مختلف سرطان های مثانه را تشکیل می دهد. معمولا افرادی درگیر این نوع سرطان می شوند که التهاب و تحریک طولانی مدت مثانه را داشته اند.

آدنوکارسینوم

سرطان‌های آدنوکارسینوما سرطان‌هایی هستند که در غدد پوشاننده اندام‌های شما از جمله مثانه قرار دارند. این یک نوع بسیار نادر از سرطان مثانه است که 1 تا 2 درصد از کل سرطان های مثانه را تشکیل می دهد.
کارسینوم سلول کوچک مثانه: این نوع بسیار نادر از سرطان مثانه حدود 1000 نفر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد.

سارکوم

این نوع از سرطان مثانه به ندرت در سارکوم های بافت نرم در سلول های عضلانی شروع به رشد تومورهای می کنند.

انواع سرطان مثانه می توان در انواع مختلف دیگری طبقه بندی شود. انواع سرطان مثانه با این طبقه بندی به شرح زیر است :

  • سرطان مثانه غیرتهاجمی
  • سرطان مثانه غیرتهاجمی عضلانی
  • مهاجم عضلانی

غیر تهاجمی

سرطان مثانه از نوع غیرتهاجمی به نوعی از سرطان گفته می شود که که تومورهای مثانه در قسمت کوچکی از بافت و نزدیک سطح مثانه قرار گرفته باشد.

غیر تهاجمی عضلانی

سرطان مثانه از نوع غیر تهاجمی عضلانی به نوعی از سرطان مثانه گفته می شود که به عمق مثانه منتقل شده است اما هنوز عضلات را درگیر خود نکرده است.

مهاجم عضلانی

این سرطان مثانه به عضله دیواره مثانه تبدیل شده است و ممکن است به لایه های چربی یا بافت های اندام های خارج از مثانه گسترش یافته باشد.

سرطان درجا (CIS)

سرطان درجا، نوعی از سرطان های غیرتهاجمی عضلانی هستند و برخلاف همین ها، CIS ها صاف می باشند که در دیواره مثانه رشد نمی کنند. در CIS سلول های سرطانی غیر طبیعی به نظر می رسند و احتمال رشد آن ها زیاد است که به همین دلیل سرطانت مثانه با درجه بالا است. احتمال عود این نوع سرطان نسبت به سایر سرطان ها بیش تر است.

تومورهای درجه بالا T1

تومورهای با درجه بالای T1 سرطان هایی هستند که رشد آن ها از پوشش مثانه شروع شده و تا لایه زیزین آن ادامه داشته است. این لایه لامینا پروپریا نامیده می شود. با اینکه تومورهای درجه بالا T1 سرطان های اولیه هستند، اما رشد سریعی دارند.

دکتر حق شناس

دکتر خسرو حق شناس

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مثانه، پروستات، ناباروری و اختلالات جنسی فلوشیپ فوق تخصصی اندویورولوژی و لاپاراسکوپی از آمریکا عضو هیئت علمی دانشگاه عضو انجمن اورولوژی اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *