تهران، بلوار کشاورز، جنب بیمارستان ساسان، کوچه رویان، ساختمان پزشکان، پلاک 75

شنبه تا چهارشنبه 20:00 -17:00

۵ دقیقه

5 / 5. 1

انزال معکوس و درمان

انزال معکوس

آنچه می خوانید...
انزال عقب گرد

زمانیکه اسپرم ها به جای اینکه از طریق آلت تناسلی طی ارگاسم خارج شود و وارد مثانه گردد، در این صورت فرد دچار انزال معکوس شده است. حتی با وجود رسیدن به اوج لذت، ممکن است تعداد اندکی اسپرم و یا هیچ اسپرمی در مایع منی وجود نداشته باشد که به آن ارگاسم خشک گفته می شود. هر چند که انزال معکوس مضر نیست، اما گاهی می تواند سبب ناباروری در مردان شود. درمان انزال رتروگراد جهت باروری لازم است.

انزال در مردان چگونه اتفاق می افتد؟

انزال در مردان مکانیزمی پیچیده است که بین عملگرد سیستم عضلانی و عصبی افراد، هماهنگی های لازم و کامل را به عمل می آورد. آن چه که نقش کمی در حجم مایع منی دارد ولی اهمیت بسیاری در اسپرم ها دارد، عملکرد بیضه هاست.

در هر انزال تنها یک درصد از حجم مایع منی شامل اسپرم هاست. اسپرم ها پس از تولید در بیضه ها و لوله های منی بر، به پروستات و همچنین کیسه های منوی افزوده می شوند.

مایع منی از کیسه های منوی و بیضه ها و همچنین ترشحات پروستات تشکیل می شوند که حجم آن به طور میانگین ما بین 3 الی 4 میلی لیتر متغیر است. حجم مایع منی در مردان ناباروری که اسپرم آن ها صفر است، تفاوتی با مردان بارور ندارد. تنها از رطیق آزمایش است که می توان عدم وجود اسپرم در مایع منی را تشخیص داد.

ویژگی های انزال عقب گرد

انزال معکوس یا عقب گرد یا پس رونده که معروف به ارگاسم خشک است، ممکن است ماینع خرج مایع منی شود و فقط مقدار کمی از مایع منی را خارج کند و بقیه به مثانه برگردد. ممکن است این نوع انزال دچار ناباروری شود و این بدین صورت اتفاق می افتد که حجم مایع منی کاهش یافته احتمال لقاح اسپرم با تخمک به صفر می رسد. اما تا به حال فقط درصد کمی از مشکلات ناباروری به انزال عقب گرد مربوط بوده است.

انزال معکوس خطرناک نیست و سبب درد در افراد نمی شود. حتی ممکن است فرد متوجه آن نیز نباشد. البته نشانه ایی حاکی از ادرار تیره و کدر در برخی از مردان وجود دارد که ناشی از ترکیب ادرار با اسپرم است. حتی ممکن است در برخی افراد سبب مشکلاتی در روابط جنسی نیز شود.

نشانه ها و علائم انزال معکوس

همانگونه که در بالا ذکر شد، انزال پس رونده ممکن است علائم و نشانه هایی نداشته باشد و به همین دلیل است که به راحتی تشخیص داده نمی شود. از علائم انزال معکوس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کم شدن مقدار حجم مایع منی خارج شده حین انزال
  • تیره و کدر شدن رنگ ادرار بلافاصله پس از انزال
  • مشکلات روحی و روانی حین برقراری رابطه جنسی
  • عدم مشاهده خارج شدن مایع منی حین رسیدن به ارگاسم
  • مشکلات ناباروری در مردان

علل و عوامل انزال عقب گرد

عوامل زیادی در انزال پس رونده دخلی هستند که برخی از آن ها برای شما در این قسمت بازگو می کنیم :

دیابت

افزایش قند خون می تواند سبب آسیب رساندن به اعصاب و اندام ها شوند و عضلات مثانه را تحت تاثیر خود قرار دهند. در این صورت است که انزال معکوس اتفا می افتد. دیابت شایع ترین مشکل در اختلال نعوظ مردان است.

انواع جراحی ها

انزال پس رونده می تواند بر اثر عواملی همچون انواع جراحی هایی همچون روده بزرگ، پروستات، مثاتع و پایین ستون فقزات باشد.

برداشتن پروستات

کسانی که سابقه عمل پروستات داشته و قسمتی از پروستات آن ها در جراحی برداشته شده است، ممکن است دچار انزال عقب گرد شوند. این جراحی ممکن است سبب آسیب رساندن به عصب مثانه و عضلات این قسمت شود. کسانی هم که کل پروستات آن ها برداشته شده است، دیگر قادر به انزال نبوده و این موضوع با انزال معکوس تفاوت دارد.

باز شدن راه مثانه برای ورود مایع منی

آسیب به سیستم عصبی

ممکن است آسیب به سیستم عصبی بر اثر آسیب به نخاع، خطاهای حین جراحی کمر و ستون فقرات، بیماری های ترکیبی ام اس و … اتفاق بیفتد. اینکار عملکرد عضلات و اعصاب مثانه را مختل می کند.

رادیوتراپی

رادیوتراپی ناحیه لگن در افرادی که به سرطان پروستات مبتلا هستند و یا دچار آسیب های لگنی شده اند، می توانند ریسک ابتلا به انزال معکوس را افزایش می دهد.

دارو

ممکن است برخی داروهای ضدافسردگی و ضد روان پریشی، داروهای پروستات و … سبب انزال پچس رونده شوند. دارویی همچون پرازوسین که مهار کننده گیرنده های آلفا است، در افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند تجویز می شود که همین سبب باز نگه داشتن گردن مثانه شده و ممکن است باعث برگشت مایع منی به مثانه شود.

روش های درمان انزال معکوس

برخی مواقع این مشکل نیاز به درمان ندارد. اما با مشکلات ناباروری و روابط جنسی، درمان باید آغاز شود. معمولا در مواردی همچون برداشتن گردن مثاته با استفاده از جراحی که انزال بازگشتی آناتومیک نامیده می شود، درمان دشوار است و بارداری فقط از طریق لقاح مصنوعی باید صورت گیرد. هر چند به گفته بسیاری از متخصصین، ناباروری که به دلیل انزال معکوس اتفاق می افتد، قابل درمان است.

در صورتی که فرد در مایع منی خود، خون مشاهده کند، می تواند شاهد تکرر ادرار، انزال دردناک و .. باشد که باید فورا به پزشک متخصص مراجعه کند. این نشانه حاکی از انزال عقب گرد نیست. از جمله روش های درمانی که برای درمان انزال معکوس وجود دارد، به شرح زیر است :

داروی درمان انزال پس گرد

اگر انزال معکوس بر اثر بیماری هایی همچون دیابت، ام اس و یا انواع جراحی های خاص اتفاق بیفتد، برای درمان باید از دارو درمانی استفاده نمود. این روش فقط برای مشکل انزال پس گرد بر اثر بیماری های ذکر شده موثر است و برای دیگر جراحی ها همچون برداشتن پروستات و یا جراحی گردن مثانه باید از سایر روش های درمانی استفاده نمود.

کلروفنیرامین، پرامین، فنیل افرین، افدرین و… از جمله داروهایی هستند که برای درمان این نوع انزال معکوس به کار می روند.

دکتر حق شناس

دکتر خسرو حق شناس

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مثانه، پروستات، ناباروری و اختلالات جنسی فلوشیپ فوق تخصصی اندویورولوژی و لاپاراسکوپی از آمریکا عضو هیئت علمی دانشگاه عضو انجمن اورولوژی اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *